Вітамін «D» відповідає за правильний розвиток і міцність кісток. Він бере участь у регуляції обміну речовин і сприяє відновленню нервових клітин. Також впливає на імунітет і здоров’я репродуктивної системи. Нестача цієї речовини найчастіше має такі прояви: депресивність, хронічна втома, біль у суглобах після будь-якого фізичного навантаження, болючість і тремтіння м’язів, потоншення й ламкість волосся, довге загоєння синців, проблеми з ерекцією, часті застуди.
Основним джерелом вітаміну «D» є сонячні промені. За хмарної погоди організм його недоотримує. Тому важливо, аби в такі дні раціон був збагачений їдою, яка містить у собі цю речовину. Ось перелік продуктів, які є природним джерелом цього вітаміну.
Яєчні жовтки. Покривають 5-10% добової норми вітаміну «D».
Риба жирних сортів. У 85 грамах такої риби міститься 400-650 одиниць вітаміну «D». Це відповідає рекомендованій лікарями дозі: вона становить 600 одиниць. Особливо корисними є лосось і тунець.
Гриби. Йдеться про ті види, які ростуть на відкритих сонячних ділянках. Також гриби можна «штучно» наситити вітаміном «D». Для цього необхідно потримати зрізані плоди під прямими сонячними променями протягом декількох днів. При цьому гриби мають лежати так, аби внутрішня частина шапинок була розташована догори.
Молоко. Коров’яче і деякі види рослинного – соєве, вівсяне й мигдальне. В 1 чашці молока міститься 15-25% добової норми вітаміну «D».
Багату вітаміном «D» їду варто поєднувати з продуктами, які містять кальцій: ці речовини сприяють кращому засвоєнню один одного. До таких належить риба, йогурт, сир, біла квасоля, соєві боби, зелень.
Вітамін «D»: завищенні дози можуть дати зворотний ефект
У джерелах доказової медицини з’являється чимраз більше інформації про новоявлені ефекти вітаміну «D», що дає змогу розширити спектр його застосування.
Відомим фактом є те, що найголовнішою функцією вітаміну «D» є регулювання метаболізму кальцію та фосфатів, що сприяє правильній мінералізації і росту скелета. Часто його називають ще антирахітним вітаміном. Синтезується він під дією сонця, а також ми отримуємо його разом з їдою: жирною рибою та яйцями. І зазвичай цього достатньо, щоб здорова людина отримала свою порцію вітаміну.
На основі численних досліджень, що проводили різні фармкомпанії з’ясувалося, що вітамін «D» регулює імунні реакції і навіть ріст волосся, а з його браком пов’язують схильність до депресивних станів, слабкість м’язів у спортсменів. Є дані, що вітамін «D» може бути корисним при полікістозі яєчників. Також дослідження американців свідчать про його користь у запобіганні передчасної смерті. Жінкам у період менопаузи, які часто хворіють на остеопороз у зв’язку з гормональними порушеннями, також необхідно підвищити дозу вітаміну «D».
Хочу зауважити, вітамін «D» не є панацеєю від хвороб. Він має багато доказової інформації, але ще дуже важливо звертати увагу на дозування, оскільки завищенні дози можуть дати зворотний ефект – негативний.
Що ж вважається нормою? Якщо ви повноцінно харчуєтесь, достатньо часу проводите на сонці – то звичайно, що додаткове вживання вітаміну «D» вам і не потрібне. Але якщо ці вимоги не виконуєте (особливо взимку), то варто звернути увагу на вищезазначену інформацію.
Більшість досліджень показали, що здорова людина щоденно потребує мінімальну дозу вітаміну «D» в межах 800-1000 МО (дітям у період інтенсивного росту з 1до 3х років – 1500 МО, в підлітковому віці від 1 до 2000 МО). Але залежно від низького рівня вітаміну «D» в крові людини, адекватна щоденна доза вітаміну «D» може бути і вищою за 2000 МО, та її має визначати лише лікар на основі аналізів.
Групам ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну «D» в крові, є люди з ожирінням, вегетаріанці, люди з хворобами шлунково-кишкового тракту і печінки, людям літнього віку, особливо якщо вони мало виходять з дому.Олеся Блажієвська, асистент кафедри фармації БДМУ, член ГО «Всеукраїнська фармацевтична палата»
Будьте здорові! Лікуйтесь відповідально!