
Цього року стан доріг в області та Чернівцях – вкрай поганий. І це навіть не враховуючи дороги, які напередодні нового року розпочали ремонтувати. З іншого боку, дороги – це надзвичайно цікаво та прибутково. Бо навіть у невеликі клаптики дорожнього полотна можна зарити мільйони гривень.
Щодо технологій ремонту шляхів сполучення, то людина без профільної освіти не може перевірити, чи якісно дорожники його здійснюють, тому доводиться сподіватися на їхнє сумління та поміркований «апетит».
Коли ж у місті та області почнуть латати дороги – невідомо. Бо погода постійно змінюється: то падає сніг, то дощ. А латати потрібно чи не всі дороги краю.
Звинувачують же дорожники у поганих дорогах – погоду. Мовляв, зима, падає сніг, змінюється температура і дороги псуються. Складається враження, що Україна – єдиний регіон на планеті, де взимку бувають морози, сніг, опади та різка зміна температури.
— Проаналізувавши дані обласного гідрометеоцентру, з 1 листопада по 1 лютого (дані за три місяці), за цей час 67 днів були опади – сніг. Також негативно впливає на стан доріг перехід температури через 0 градусів. Таких було 60 днів за три місяці. Через такі часті коливання волога потрапляє в покриття – пори, тріщини, викришування, а вночі під час замерзання волога збільшується в об’ємі. Це провокує руйнацію дороги, — вважає в. о. начальника обласної Служби автомобільних доріг Юрій Бучка. – Також практично кожного дня на дорогах триває боротьба зі слизькістю. Близько 15 тисяч тонн піщано-соляної суміші висипали на дороги загального користування. А це створює агресивне середовище для дорожнього покриття. Бо у хлоридів є здатність руйнувати фізичне тіло. Також руйнувалося покриття, де 20-30 років не відбувалися ремонтні роботи. Подібна ситуація була 2013 року через часті коливання температури.
Тому, за словами дорожника, потрібно проводити капітальні та середні поточні ремонти.
Щодо так званого ямкового ремонту, то зараз його можна проводити навіть за від’ємних температур — холодними асфальтобетонними сумішами. Але найближчим часом ліквідовувати будуть не всі ями, а лише ті, які завглибшки від 5 сантиметрів. Цікаво, де ці чиновники бачили щось інше?
Коли ж у місті та області почнуть латати дороги – невідомо. Бо погода постійно змінюється: то падає сніг, то дощ
Щодо області, то в районах планують ліквідовувати ями вже найближчим часом.
— Уже зараз сформовано 16 бригад по області для ліквідації ям. Тобто по 1-2 бригади на район, — каже керівник облавтодору Володимир Мицька. — Запустили заводи та готують холодну асфальтобетонну суміш. Випускатимуть суміш для ліквідації аварійних ям.
Ось так планово, не поспішаючи 1-2 бригади на район до грудня може ями й позасипають. Адже сподіватися на якийсь прорив з ремонтом доріг цьогоріч не варто. Бо відремонтована одного разу дорога тривалий час не потребує додаткових фінансових вливань. А це для дорожників абсолютно невигідно. Окрім того, як завжди катастрофічно бракує грошей.
— Стан доріг по Україні, в області та Чернівцях незадовільний. Але потрібно сказати, що руйнуються старі дороги. Це дороги, які багато років не ремонтували. А ті, що були відремонтовані, відповідають показникам і вони не зруйновані, — звітує начальник управління ЖКГ Чернівецької ОДА Олександр Левченко. — 2018 року на експлуатацію місцевих доріг було заплановано 42 мільйони, а завершили рік з видатками на 49 мільйонів. Але це недостатнє фінансування для утримання доріг. Цього року на експлуатаційне утримання доріг місцевого значення 68 мільйонів передбачено. Сподіваємося, це дасть можливість забезпечувати утримання доріг.
Окрім того, на дороги державного значення цього року передбачено 228 мільйонів гривень. Наприклад, продовження капітального ремонту дороги на Порубне. Вартість 5,1 кілометра цієї дороги коштує 252 мільйони гривень, а виділяють на це 75 мільйонів.
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ