Українські пенсіонери очікують кожного перерахунку своїх виплат. Навіть якщо держава накине їм лише по декілька гривень. Бо для когось це відбувається на межі виживання. А для високих чиновників, на яких двометровий ремінь не застібається – «осучаснення пенсій». Поети! Їм би оди писати, а вони в українську бюрократію граються.
Та повернемось до фактів. Від 1 березня цього року перерахунок пенсій в Україні відбуватиметься автоматично.
— 1 березня 2019 відбудеться наступний етап підвищення пенсій. І надалі, вже щорічно, кожного 1 березня наступного року, перерахунок пенсій буде відбуватися автоматично, — каже віце-прем’єр Розенко. — Розмір підвищення становитиме від 17% до 40%.
Отже, від 1 березня всі пенсії перерахують, взявши до відома оновлений показник зарплати. У середньому виплати можуть зрости на 12-17%. Такі цифри чуємо в Чернівцях. А частина українців ризикує залишитися без надбавок.
— Перерахунку пенсій підлягає велика частина пенсіонерів. Йдеться про пенсіонерів, яким пенсію призначили до 2018 року. Розмір перерахунку суто індивідуальний. Це залежатиме від темпів інфляції та мінімального розміру заробітної плати, — каже начальник ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Михайло Романів. – Загалом перерахунок стосуватиметься майже 80% пенсіонерів краю. У когось це буде кілька десятків гривень, а у когось і 200-300.
За словами керівника Пенсійного фонду, приблизно 25 лютого буде здійснено процедуру перерахунку пенсій.
Цього року ще двічі здійснюватимуть перерахунок пенсій – 1 липня та 1 грудня.
Як і кому перерахують виплати за кілька тижнів:
пенсії перерахують всім, а надбавка залежатиме від того, як зростала зарплата за останні три роки;
прибавку можуть не отримати ті українці, які наразі отримують мінімалку і за формулою не заробили на виплату, вищу за мінімальну;
у квітні перерахунок чекає на пенсіонерів, що працюють;
в умовах обмеженого бюджету розраховувати на значне підвищення не варто.
Пенсія в Україні рахується від зарплати. Так, у формулі розрахунку фігурують лише три показники: стаж, середня зарплата по країні, власна зарплата. Для прикладу, торік пенсії підвищили приблизно на 9%, а середня зарплата зросла приблизно на 25%. Відповідно, ті пенсіонери, які пізніше вийшли на заслужений відпочинок, при розрахунку мали вищі показники зарплати.
Пенсіонери стали персонами нон грата у хімчистках: заплатити 240 грн. за чистку костюма – до смерті прирівнюється (докладно про ціни у хімчистках – у наступному «Погляді»)
Це призводить до так званого «старіння виплат». Кабінет Міністрів у рамках пенсійної реформи ввів автоматичний перерахунок виплат з урахуванням оновлених зарплат. І вже за кілька тижнів, 1 березня, відбудеться обіцяне підвищення.
Нововведення дотягли майже до виборів, оскільки до цього періоду Пенсійний фонд збирає інформацію про рівень середніх зарплат за минулий рік. Згідно із законом, рахують таким чином: обчислюють відсоток середнього зростання заробітної плати за минулі три роки, ділять його навпіл і додають половину від торішньої інфляції. Орієнтовно це може бути близько 12-17%. На такий рівень і зростуть пенсії.
Для прикладу, якщо українець наразі отримує 1648 гривень, то після перерахунку виплата допомоги може(!) зрости до 197-300 гривень. Одночасно нагадаємо соціальним рахівникам, що 1 кг хліба вже коштує 20 грн., а ліки… Краще, підойміть свої тіла і загляньте до аптеки…
Олесь ЗАДНІСТРОВСЬКИЙ