Часто-густо від медичних фахівців можна почути думку, що чимало розрекламованих косметичних засобів є фактично небезпечною сумішшю хімікатів та канцерогенів. Та навіть косметика для професійного використання, так звана салонна, може викликати звикання за рахунок вмісту в ній гормональних речовин, а це своєю чергою може спровокувати ендокринні порушення.
– На жаль, реальність сучасної косметичної промисловості така, що велика кількість косметичних засобів є фактично небезпечною сумішшю хімікатів та канцерогенів. Щороку з’являється понад 1000 нових хімічних сполук, які використовують у виробництві косметики, та скільки з них є небезпечними? Згідно з даними «EU Cosmetics Directive» (Загальноєвропейські нормативи по косметиці), із 70000 косметичних компонентів в Європі дозволені лише 3000, – розповідає «Погляду» асистент кафедри гігієни та екології БДМУ Оксана Іфтода.
Власне, чернівчани не завжди зважають на вміст брендових косметичних баночок: шрифт дрібний і не всі назви зрозумілі пересічним громадянам. Та коли справа доходить до алергії від користування розрекламованим товаром, тоді вже доводиться брати все в свої руки. А точніше – самотужки виготовляти натуральну косметику з догляду за обличчям і тілом, які вже точно не нашкодять.
Свого часу чернівчанка Олександра Пирожок розпочала займатися кремоварінням через потребу, адже необхідно було дитині підібрати гіпоалергенну косметику. Навчила її цього ремесла старша сестра Світлана.
– Зо чотири роки вже виготовляю креми, хоча за фахом є вчителем географії та економістом, – розповідає О. Пирожок. – У кремах використовую ромашку, календулу, золотий вус, каланхое, живокіст, лаванду тощо. Термін придатності цих кремів – до півроку, адже вони не містять жодних хімічних стабілізаторів та консерваторів. Це 100-відсоткова органічна продукція, але я додаю туди бджолиний віск, який і є природним стабілізатором. Звичайно, такий крем варто тримати в прохолоді, бажано в холодильнику. Користуватися чистими руками, бо крем боїться бактерій і може швидше зіпсуватися. Ціна за одну баночку крему-мазі 30 мілілітрів – 35 гривень, а за 50 мілілітрів – 70. Ставлю помірковані ціни, щоб кожен охочий зміг купити і випробувати цю косметику. Загалом, мої креми-мазі універсальні, які підходять не лише для обличчя, але й для всього тіла. Син використовує мій крем з календулою і живокостом у разі якихось вугрових висипань, а невістка – коли на сонці обпекла шкіру. Для наймолодших діток є креми суто з ромашки чи календули, без жодних додаткових домішок. Їх можна використовувати для пелюшкових дерматитів. До речі, на моїх косметичних полицях лише органічні креми-мазі.
З’явилася алергія на магазинну косметику під час другої вагітності
Чернівчанка Ірина Костенко займається виготовленням натуральної косметики упродовж трьох років. Каже, ідея цього хобі виникла після того, як з’явилася алергія на магазинну косметику під час другої вагітності.
– Це підштовхнувало мене шукати альтернативу, – розповідає чернівчанка. – Розпочалося моє захоплення з олій і закінчилося тим, що тепер не лише я і мої діти користуються суто натуральною косметикою власного виробництва, але до нас приєдналися друзі та знайомі. І в першу чергу – для безпеки.
– Цікаво, що зараз у моєму арсеналі є олії для масажу, настояні на травах, масажні плиточки (натуральний соєвий віск, олії), скраби, мазі, мила, гідрофільні олії для вмивання, креми для тіла. Креми для обличчя виготовляю тільки на замовлення, тому що там досить короткий термін зберігання, – додає пані Ірина.
За її словами, під час правильного догляду за обличчям необхідно враховувати вік, бо догляд у 20 років суттєво відрізняється від того, який має бути у 40-50. Але в будь-якому разі він поділяється на декілька етапів. По-перше, це очищення, потім має бути тонізування (тоніком чи гідролатом) і наступний етап – нанесення крему (зволоження або живлення, залежно від потреб шкіри).
– Це такі три основних етапи, які ми маємо пройти навіть якщо прийшли з вечірки і дуже втомлені, але маємо зняти макіяж, тонізувати шкіру і нанести крем. А вранці – це очищення, тонізування і за потреби – крем. Тобто якщо в 20 можна без нього обійтися, то в 40-50 точно треба, – пояснює І. Костенко.
Щодо цін, то прості сухі скраби вартують від 50-60 гривень. Більш дорожча продукція – елітні креми – можуть сягати 250-300 гривень, залежно від обсягу. Гідрофільна олія для вмивання – від 160-180 гривень. Гідролат для іонізування шкіри обличчя – від 40 гривень за 50 мілілітрів.
– Сухі шампуні для волосся вартують 60 гривень за 25-грамовий брусочок і 120 – за 60 г, – пояснює чернівчанка. – Але їх надовго вистачає. Я, до прикладу, користуюся 50-грамовим брусочком шампуні упродовж трьох місяців, це при тому, що мию голову раз на два-три дні.
Ольга ШУПЕНЯ